Gdzie i kiedy?
Od: sobota, 26 kwietnia 2014, 08:00
Do: sobota, 26 kwietnia 2014, 15:00
Za ile?
wstęp wolny
eMeNeS_extra to nowy projekt Muzeum Narodowego w Szczecinie, mający na celu uatrakcyjnianie ekspozycji stałych. W ramach projektu do wystaw dołączane będą nowe eksponaty, które pozwolą na nowo odczytać prezentowaną opowieść, przypomną zapomniane epizody i meandry historii.

Pierwsza edycja projektu eMeNeS_extra wykorzystuje ważną datę w trudnej historii Szczecina oraz kontrowersyjny eksponat – 26 kwietnia 2014 roku, w 69. rocznicę zajęcia Szczecina przez Armię Czerwoną, zaprezentowany zostanie mundur generała Pawła Batowa.

Mundur pokazywany był w Muzeum Historii Szczecina do momentu przełomu w 1989 roku, później trafił do magazynu. Jego jednodniowa prezentacja ma na celu przypomnienie ważnych, ale trudnych wydarzeń. Mundur zostanie pokazany w przestrzeni wystawy „Hans Stettiner i Jan Szczeciński. Życie codzienne w Szczecinie w XX wieku”, w części poświęconej II wojnie światowej i trudnemu okresowi powojennemu. To przejmująca lekcja historii, podparta oryginalnym artefaktem.

Karta eksponatu (pisownia oryginalna):

Przedmiot: Mundur gen. Pawła Batowa

Data i sposób nabycia: 12.04.1976 r., dar gen. P. Batowa

Materiał i technika: tkanina

Kraj: ZSRR

Czas powstania: 1960-1970 r.

Opis przedmiotu: Kurtka mundurowa z baretkami. Czapka i płaszcz.

Czapka z zielonego, wełnianego sukna, z czarnym daszkiem, czerwonym otokiem i złotym sznurem nad daszkiem. Na otoku metalowa rozeta w kolorze złotym, na niej czerwona gwiazda z wpisanym złotym sierpem i młotem.

Kurtka mundurowa w kolorze khaki. Klapy wykładane. Dwie kieszenie dolne, wpuszczone z wykładanymi klapkami. Zapięcie dwurzędowe. Guziki metalowe, koloru złotego z sierpem i młotem umieszczonym na globusie i otoczonym wieńcem. Czerwone wypustki na kołnierzu, mankietach i naramiennikach. Na naramiennikach mniejsza i większa złota gwiazda. Na kołnierzu wyszyte złotym bajorkiem gałązka. Na lewej piersi liczne baretki.

Płaszcz w kolorze szarym, z wypustkami czerwonymi na mankietach, patkach kieszeni, przy kołnierzu i zapięciu. Zapięcie dwurzędowe. Guziki j.w. Na kołnierzu czerwona patka, z wyszytą złotą gałązką. Naramienniki takie jak przy kurtce, ale w kolorze stalowym.

Paweł Iwanowicz Batow (ros. Павел Иванович Батов) - radziecki dowódca wojskowy, generał armii, szef Sztabu Zjednoczonych Sił Zbrojnych Państw Stron Układu Warszawskiego, bohater Związku Radzieckiego oraz deputowany do Rady Najwyższej ZSRR.

Urodził się w 1897 roku we wsi Filisowo. Od 1915 w armii carskiej, walczył w I wojnie światowej w stopniu podoficerskim. Od 1918 roku służył w Armii Czerwonej - był uczestnikiem wojny domowej, walczył w Hiszpanii oraz brał udział w kampanii fińskiej. Podczas II wojny światowej był zastępcą dowódcy 51. Armii oraz wojsk Krymu, później dowodził 65. Armią w bitwach pod Stalingradem, Kurskiem, w operacjach na Białorusi i północnych ziemiach polskich. Uczestniczył w zajmowaniu ziem dzisiejszego Pomorza Zachodniego. Dowodzona przez niego armia, wchodząca w skład 2. Frontu Białoruskiego, zdobyła Szczecin (26 kwietnia 1945). Walczył także w operacji berlińskiej. Po wojnie pełnił szereg funkcji w centralnych instytucjach Ministerstwa Obrony ZSRR, był szefem Sztabu Zjednoczonych Sił Zbrojnych Państw Stron Układu Warszawskiego, wieloletnim deputowanym do Rady Najwyższej ZSRR, a także przewodniczący Komitetu Weteranów Wojny w Moskwie. Wydał kilka biograficznych książek opowiadających o czasach wojny. Paweł Batow zmarł w Moskwie w 1985 roku.